srijeda, 8. ožujka 2017.

SKAUTSKO OBEĆANJE VOĐE

SKAUTSKO OBEĆANJE VOĐE

     Zašto polagati skautsko obećanje?
Skautski pokret usađuje mladima kršćanske i građanske ideale. Stoga u njemu nema mjesta za nekoga tko ne prihvaća zajedničke ideale i pravila igre. Iz tog razloga sve vođe koji prije toga nisu bili skauti ili roveri, na početku svog djelovanja polažu skautsko obećanje.
     U FSE-u ne postoji posebno obećanje za starješine,vođe; svi polažemo isto skautsko obećanje zato što su naši ideali isti. Za skauta i za vođu vrijede ista pravila igre koja se obvezuju poštivati.
     Značenje obećanja
Odrasli većinom mnogo ozbiljnije shvaćaju skautsko obećanje nego skauti od dvanaest godina. To je, naravno, dobra stvar, ali svejedno, važno je da ispravno shvaćamo njegovo značenje i karakter kako mu se ne bi pripisivala važnost veća od one koju ima u stvarnosti.
     Skautsko obećanje se sastoji od ovih elemenata:
- duh služenja - shvaćanje svog života kao službe Bogu i bližnjima
- načela svakodnevnog života - prihvaćanje skautskog zakona kao moralnog kodeksa ponašanja.
Pri tome trebamo biti svjesni da skautski zakon u potpunosti proizlazi iz prirodnog prava. Moglo bi se reći da bi skautski zakon trebao poštivati svaki čovjek, a tim više jedan kršćanin. Slično vrijedi i za služenje Bogu i bližnjima koje je posljedica zapovjedi ljubavi koju nam je dao Krist, i prema tome obvezuje svakog kršćanina.
     Skautsko obećanje, dakle, nema karakter obveze (u moralno-pravnom smislu), zato što ne mijenja moralno vrednovanje mojih djela. Tako je na primjer, laž uvijek grijeh bio ja skaut ili ne; obećanje tu ništa ne mijenja.
     Skautsko obećanje ima više karakter angažiranja. To je javno prihvaćanje skautskih ideala i početak odluke postati dobar čovjek i dobar kršćanin. Uz to, skautsko obećanje tvori jednu vrstu etosa, navike; razvija smisao za čast i motivira na život prema skautskim idealima i u teškim trenutcima kad smo u napasti da im se iznevjerimo.
    Novi “vanjski” pomoćnik obično najprije pomaže u vođenju jedinice ili družine. Iako još nije skaut već od početka se od njega traži poštivanje “pravila igre”.
     Kad stjegovođa vidi da se dotični želi više uključiti u skautizam, predloži mu da postane skautom: da odjene uniformu i položi skautsko obećanje. Naravno, sve u apsolutnoj slobodi: ako netko želi “samo pomagati” bez osobnog angažmana, to je sasvim u redu, ali u tom slučaju ne može imati nikakvu odgojnu funkciju (može pomagati oko tehničkih i organizacijskih stvari).
     Nakon odluke o polaganju obećanja, novi vođa se susretne s stjegovođom i porazgovara s njim o značenju skautskog obećanja, o svojoj službi i osobnoj formaciji.
     Prije obreda održava se bdijenje u kojem smo pozvani dublje razmišljati o skautskom obećanju, o duhu služenja i odgovornosti za mlađe od nas. Trebala bi voditi i prema predvodničkoj formaciji koja očekuje novog voditelja. Preporučen oblik bdijenja je adoracija.

     Predvodnička formacija nakon obećanja
     Nastavku osobne formacije novog voditelja treba pristupati individualno, od slučaja do slučaja. Stjegovođa traže prikladan put prema njegovoj dobi i zrelosti, sposobnostima i potrebama. Pri tome ne smiju izgubiti iz vida da predvodnička formacija ne smije biti cilj sama sebi nego treba pomoći novom voditelju u razvoju njega kao osobe.
     Kao i svi predvodnici i novi voditelj bi trebao imati stalnog ispovjednika i “kuma”. Trebao bi sudjelovati u životu kruga vođa gdje će u praksi upoznavati predvodnički stil života.
     Novom voditelju se može predložiti polaganje ispita Puta i primanje službe Orao skauta ili je moguće (ako je stariji i zreliji) usmjeriti formaciju odmah prema Polasku na put.


Nema komentara:

Objavi komentar